Ne nevezzük „mesterséges intelligenciának”!
A 95 éves Noam Chomsky gondolatai nyomán íródott alábbi bejegyzésünk. Véleménye szerint nem hasonlítható össze a mesterséges intelligencia az emberi intelligenciával. Előbbinek célja ugyanis a több 100 terrabájtnyi adat feldolgozása és a legvalószínűbb válasz megalkotása. Míg az emberi elme ezzel szemben kis mennyiségű információval dolgozik és célja nem az adatfeldolgozás, hanem, hogy magyarázatokat alkosson.
“Ne nevezzük „mesterséges intelligenciának” – tehát – hanem nevezzük annak, ami és amit csinál: plágiumszoftvernek, mert nem hoz létre semmit, csak létező művészek már létező műveit másolja, és éppen csak annyira módosítja őket, hogy elkerülje a szerzői jogi törvényeket…”
Plágiumszoftver. De még milyen! Hiszen megfelelő kérdésekkel és utasításokkal valóban pillanatok alatt keresi meg és összegzi a számunkra értékes információkat. Tartalomgyártás? Marketingstratégia felépítése? Csak néhány példa, amelyekben precízen és rugalmasan dolgozik a kezünk alá. Mint egy igazi asszisztens. Ráadásul vissza sem beszél. Sőt! A közösségi médiában szerzett valóságos kommunikációs tapasztalataink után az AI udvariassága sokszor már zavarbaejtő.
Persze mint mindenben, a promptolásban (az a folyamat, amikor utasításokat adunk egy AI rendszernek) is gyakorlat teszi a mestert. Ha pedig nincs időd arra, hogy hosszas beszélgetéseket folytass vele, add át nekünk a feladatot!